pátek 28. července 2017

Výlet třetí: Cachi

Možná vám podle minulého článku připadalo, že Salta je protkaná spoustou vzrostlých kaktusů. To se vám nezdálo, ale vězte, že v dnešním článku bude kaktusů ještě víc! Třetí výletní den jsme se totiž vydali do oblasti Cachi, kde se nachází národní park Los Cardones („cardón“ je ve španělštině název pro tento typ kaktusu). Výlet do Cachi byl časově méně náročný, oproti ostatním výletům jsme se vrátili už v šest hodin odpoledne, tedy ještě za světla. Ze všech čtyř výletů nám právě tady asi nejméně vyhovoval průvodce-řidič; za každou větu vkládal dovětek „sí?“ (ano?) – člověka už to skoro nutilo mu na všechno odpovědět „no“ (ne). A vůbec, byl zkrátka takový nejméně sympatický. 

První zastávku jsme udělali u vyhlídky, kde slunce už začínalo zbarvovat stěny do odstínů rudé; kromě toho nás ale zaujal i malý chlapeček, který si tu hrál s kůzletem (spíš ho tahal z jednoho místa na druhé).










Druhým bodem tohoto výletu byl výhled na cestu nazvanou „Cuesta del Obispo“ –  údolí, které jsme právě zdánlivě nekonečnými (ve skutečnosti 20 kilometrů dlouhými) serpentinami mikrobusem vyjeli. Bohužel, průvodce-řidič neměl zrovna ideální smysl pro focení a nezastavil nám tu cestou zpátky (všechny exkurze vždy jely jednou cestou tam a stejnou cestou zpátky), ale už dopoledne cestou do Cachi, kdy jsme přímo proti sobě měli ostré sluníčko.





Hned poté jsme zastavili na „Piedra de Molino“ – další vyhlídce, kterou obzvláštňuje malý kostelík. Piedra de Molino znamená Mlynářský kámen – skutečně si tu můžete prohlédnout velký kámen, který dal místu jméno. Podle mého knižního průvodce Argentinou nikdo neví, jak se sem tento dokonale kulatý kámen ve skutečnosti dostal, ale tvrzení, že se jedná o odhozený mlýnský kámen, je nejspíš smyšlené.






 Menší, neplánovanou zastávkou byla zastávka na vyfocení guanak – guanaka je podobná lamě, ale je trochu menší a nemá tak hustou srst. Viděli jsme je už v Patagonii a narazit na ně můžete prakticky po celé Argentině.




Hlavním cílem výletu sice byla vesnička Cachi, pro většinu lidí ale vrchol přišel už předtím – a to v národním parque Los Cardones, tedy rezervaci, která vznikla na ochranu kaktusů cardones. Kaktusy jsou chráněné a můžete se mezi nimi procházet jen ve vyznačených úsecích. I tak je to ale nezapomenutelný zážitek!



















Cestou do Cachi se ještě koná krátká zastávka u vyhlídky na horu Nevado del Cachi, která měří neskutečných 6380 metrů nad mořem! Je vidět jen zdálky, ve skutečnosti se ale tyčí jen 15 kilometrů od vesničky Cachi. Na této zastávce si také můžete koupit různé koření, místní alkohol, dulce de leche a podobně.










V Cachi, kam jsme dorazili po legendární Rutě Cuarenta, o které jsem už psala v jednom z minulých článků, jsme dostali dvě hodiny volna. Podle nás to bylo příliš – volno bylo myšleno jako hodina na oběd plus hodina na procházku vesnicí; upřímně řečeno, vesnička je to sice krásná a hezky zachovalá, ale i ta hodina v ní je možná až příliš. Natož dvě hodiny pro ty, kteří si oběd vezou hezky s sebou jako my.  Nejdřív jsem si prošla náměstí (chodila jsem nějakou dobu bez Jirky, který lítal po keškách a tomu rozhodně nehodlám přihlížet), kde se nachází pěkný žlutý kostelík. Na náměstí můžete jen tak posedět ve stínu četných stromů a pak se vydat třeba ke hřbitovu, který leží asi kilometr od vsi a z nějž se vám naskýtá pěkný výhled po okolí. Při naší návštěvě Cachi bylo na pocit minimálně 30 stupňů, takže i ten kilometr do kopce dal docela zabrat…. Po návratu do vsi jsem chvíli lelkovala na náměstí a pak už jsme odjížděli. Celou zpáteční cestu, která zabrala asi dvě hodiny, jsem prospala, protože mě velké přesuny a teplo docela zmohly. ☺

























Žádné komentáře:

Okomentovat