neděle 30. dubna 2017

Na hřbitově Chacarita

Možná je depresivní psát celý článek o návštěvě hřbitova, nicméně – existují výjimečné hřbitovy, které si to zaslouží. Jedním takovým je i hřbitov Chacarita, který jsme navštívili v rámci odpočinku mezi prací do školy minulé pondělí. :-) Sice to není nejznámější hřbitov v Buenos Aires – tím je určitě Recoleta, kde je pohřbena třeba Evita – zato je to největší hřbitov v celé Argentině. I sem chodí pár turistů, ale rozhodně se tu neorganizují hromadné nálety na některý z hrobů.

Název Chacarita pochází ze slova „chacra“, který značí zahrádku nebo políčko, na které se dají pěstovat plodiny. Hřbitov leží ve čtvrti, která se jmenuje stejně – Chacarita. Dojedete sem linkou metra B přímo z centra, cesta z El Graduada nezabere víc než půl hodiny.

Krásný je už vstup na hřbitov, který je lemovaný vysokými palmami:


Na hřbitov jsem se vypravila spolu s Jirkou, který už tu jednou byl. Nakonec se ale ukázalo, že navštívil pouze jednu jedinou hrobku, kterou doporučuje můj průvodce – ještě, že mě má. :-) Hřbitov je opravdu velký a hroby významných osobností tu vůbec nejsou označené a nikde neseženete ani mapu. My jsme náhodou narazili na jakéhosi místního průvodce – nechci ho nazývat bezdomovcem, ale práci určitě neměl a měl, řekněme, takové ošoupanější oblečení. Udělal to chytře – zeptal se nás, jestli nevíme, kolik je hodin, pak se nás zeptal, jaké hroby chceme navštívit a jestli k nim náhodou nepotřebujeme ukázat cestu. Bylo mi jasné, že bude chtít za tuto pomoc zaplatit, ale řekla jsem si, že sami bychom hledané hroby nikdy nenašli, tak jsem souhlasila. Nakonec se procházka s ním protáhla skoro na hodinu a dala jsem mu 100 pesos, protože nám věnoval docela dost času a navíc jsem u sebe neměla menší peníze. Po Jirkovi jsem pak půlku nevymáhala, protože měl zrovna svátek, tak jsem to pojala jako malý dárek. :-D

Na hřbitově Chacarita byl původně pohřben i Juan Domingo Perón (určitě už jste o něm nejen na blogu, ale i mimo něj něco slyšeli; byl to prezident Argentiny a Evitin manžel; mimochodem, El Graduado se nachází v ulici Juan Domingo Perón). Perón zemřel v roce 1974 a jeho ostatky na hřbitově zůstaly až do roku 2006, tedy do poměrně nedávné doby. Rodina se ale rozhodla pro převezení Perónových ostatků mimo město (do města San Vicente 50 km na jih od Buenos Aires), protože se ukázalo, že Perónovy ostatky zde nejsou v bezpečí; někdo jeho hrob otevřel a uřízl mu obě ruce a ukradl některé osobní věci, které byly spolu s ostatky zakopány v hrobu. Dodnes se neví, kdo čin spáchal, každopádně od roku 2006 už hrobku Peróna na Chacaritě nenajdete. Ještě uvedu jednu zajímavost, kterou jsem se také dočetla v průvodci – při příležitosti převezení ostatků byly provedeny testy DNA, a to na žádost jisté Marthy Holgado, která tvrdila, že je Perónovou dcerou, protože její matka měla s Perónem krátký románek. Testy DNA její tvrzení nepotvrdily.

Pojďme si teď tedy projít nejzajímavější hroby na hřbitově:

Jorge Newbery, argentinský průkopník letectví. Zemřel při letecké nehodě a jeho tělo se nenašlo, proto je na Chacaritě pouze socha na jeho památku. Můj průvodce píše, že socha vypadá lehce homosexuálně, protože několik kondorů shlíží na nahé mužské tělo - no, udělejte si představu sami. :-) Po Jorgem Newberym je pojmenované vnitrostátní letiště v Buenos Aires (ze kterého jsme letěli na Iguazú a ze kterého poletíme také do Patagonie).



"Zemřel v Mendoze při přípravě prvního přeletu And letadlem."


Nejznámější, nejnavštěvovanější a podle mě také nejsvětlejší a celkově nejkrásnější hrob na hřbitově! Carlos Gardel, nejznámější argentinský zpěvák tanga. Zemřel také při letecké nehodě (teď to snad vypadá, že létat je nebezpečné! :-D). U jeho hrobu je spoustu pamětních desek.....



Alfonsina Storni, argentinská básnířka.



Benito Quinquela Martín, slavný malíř ze čtvrti La Boca. Červená, žlutá a modrá jsou prý barvy umění - je pravda, že v Boce narazíte hlavně právě na tyto barvy. :-)


Luis Sandrini, argentinský herec, který se často objevoval v komediích.



José Amalfitani, argentinský fotbalový trenér.



Hudebník, jehož jméno si bohužel nepamatuji. :-( Každopádně náš "průvodce" hřbitovem povídal, že se mu tato hrobka líbí nejvíc ze všech na celé Chacaritě.... další hroby jsem si také vyfotila beze jmen, takže budou muset stačit obrázky bez popisků.





... a takhle vypadá část hřbitova věnovaná pro běžné smrtelníky. Jednoduché hroby, téměř žádné zdobení, lidé nejsou ani pohřbíváni do rodinných hrobek, ale platí jedna osoba = jeden hrob.



... po rozloučení s naším průvodcem mi Jirka ukázal ještě hrob inženýra Torcuata di Telly. Pro nás je zajímavý hlavně tím, že se po něm jmenuje univerzita, kam chodíme - Universidad Torcuato di Tella. :-)





Na konec článku přidám nový poznatek z El Graduada. Začala jsem se bavit s novým obyvatelem – Brazilcem Leonardem, který, stejně jako snad úplně všichni Brazilci tady, studuje medicínu. Je to velký nadšenec (a talent) do cizích jazyků. Kromě portugalštiny umí anglicky, španělsky, francouzsky a učí se i japonsky. Dohodli jsme se, že se spolu budeme bavit francouzsky, abychom si oba francouzštinu oživili. Nejlepší na všem je, že ho nadchla čeština, už umí pár frází a chce se začít učit a myslí to opravdu vážně; už se zajímal, kolik stojí letenka do ČR a jak je tam draho. Moje odpověď ho docela potěšila, počítal s tím, že bez letenky by za měsíc v ČR utratil 12 000 pesos (tedy skoro 20 000 Kč); to jsem mu řekla, že mu bude stačit víc než bohatě. :-D Leonardo plánuje, že by přijel do ČR koncem roku a měsíc strávil v Praze intenzivním učením češtiny. Nevím, jestli to dopadne, nebo ne, každopádně oceňuji nadšení!! Víc takových lidí!! :-)

2 komentáře:

  1. Leonardo je opravdu frajer a držím mu palce! :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Haha, no to jo, ale mezitím už se situace trošku změnila - má problémy sám se sebou (chodí k psychologovi) a nezvládá školu, takže těžko říct, jestli jeho plány přijet do ČR stále přetrvávají. Každopádně je kdyžtak vítán. :-D

      Vymazat