sobota 29. dubna 2017

Jak se dělá (a pije) maté

Když už čtete Slunce, maté, tango, určitě vás zajímá, jak se připravuje a pije takové maté. Pro věrné čtenáře a zeměpisné znalce asi nemusím zdůrazňovat, že maté je v Argentině něco jako národní nápoj – pije ho tu téměř každý (i když znám i několik Argentinců, kterým maté nechutná) a při procházce v parku nebo o přestávce ve škole uvidíte skupinku lidí popíjejících maté úplně běžně. Sice se říká, že v sousední Uruguayi je maté ještě oblíbenější a rozšířenější, i tak je ale pravděpodobné, že po nějaké době strávené v Argentině tomuto nápoji propadnete (to také neplatí pro všechny – například Jirka si maté ještě nikdy nepřipravil).

Pro přípravu maté budete potřebovat nádobku, které se říká také obyčejně maté (ve španělštině se však nečte „maté“, ale jednoduše „mate“, krátce). Koupíte ho v různých obchůdcích se suvenýry, na víkendových tržištích a podobně. Můžete si vybrat z různých tvarů, velikostí, vzorů a materiálů.

Co se týče tvaru, existují dva nejčastější: buď kulatý s rozšiřujícím se hrdlem, nebo kulatý s hrdlem, které se zužuje. Sice se mi původně víc líbil druhý typ (se zužujícím se hrdlem), ale někde jsem četla, že je méně praktický – hůř vysychá a celkově se v něm maté hůř připravuje, protože nemáte takový přístup do vnitřku nádoby. Sama jsem si tedy nakonec koupila maté s rozšiřujícím se hrdlem a musím uznat, že je asi praktičtější. V některých obchodech jsem viděla i maté ve tvaru zvířecího kopýtka, takovou nádobku bych ale označila za naprostý kýč.

V případě velikosti jde pouze o to, že při přípravě spotřebujete více yerby (yerba je ona samotná směs, která se na přípravu nápoje používá). Nádobku byste měli plnit do zhruba tří čtvrtin, proto platí, že když si koupíte větší maté, budete při přípravě potřebovat více yerby.

Hodně důležitá je podle mě volba materiálu. Nejhezčí a nejtradičnější jsou maté vydlabané z dýně (španělsky calabasa – v češtině jsem se na internetu setkala s tím, že lidé nazývají kalabasa všechny typy nádobek), ty jsou ale zároveň nejnáročnější na údržbu, protože dýně musí pořádně vyschnout a má tendenci plesnivět. Nádobky také nevydrží tak dlouho. Proto je zřejmě lepší volba, zejména, pokud máte v úmyslu pít maté pravidelně, třeba každý den, koupit si maté ze skla nebo z plastu. Já jsem si koupila skleněné maté, které se dá pohodlně vymýt a utřít, takže neplesniví a může se používat opakovaně.

Volba vzoru a barvy už je jen estetická záležitost, která na použití samozřejmě nemá vliv. Můžete si vybrat různé barevné vzory, jednobarevné nádobky, ale i maté s Mafaldou, Che Guevarou nebo logem oblíbeného fotbalového klubu. Mně osobně se nejvíc líbí neutrální vzory (tedy bez postaviček a fotbalových klubů), zvolila jsem tedy látkový potah v různých barvách.

Kromě samotné nádobky maté budete potřebovat ještě jednu věc, jakési brčko, kterému se říká bombilla. Někdy se maté prodává automaticky přímo s bombillou, někdy si ji musíte koupit samostatně. Bez bombilly se prakticky neobejdete – maté nemůžete sát brčkem ani pít rovnou z nádobky. Také bombilly mají různé tvary, přičemž některé mají tendenci se zasekávat – z vlastní zkušenosti doporučuji koupit si bombillu ve tvaru lžičky, která dobře filtruje a yerba se v ní neucpává. Předtím jsem měla jiný tvar, který jsem musela hned vyměnit za zmiňovanou lžičku, protože se mi bombilla ucpávala a nešlo sát.

Nádobku maté a bombillu v Argentině opravdu koupíte na každém rohu (minimálně v turistickém Buenos Aires). Ceny se mohou různit v závislosti na  kvalitě, materiálu a místě prodeje, ale většinou maté koupíte za nějakých 100 pesos a bombillu za přibližně 70 pesos. Nevím, jak je to s nákupem maté a bombilly v kamenných obchodech v České republice, ale předpokládám, že v nějakých specializovaných obchodech se dá sehnat také. A kdyby ne, určitě se můžete spolehnout na internetové obchody – narazila jsem například na www.pijumate.cz.


Když už máte nádobku maté a bombillu, potřebujete ještě samotnou yerbu, tedy směs, která se nasype do nádobky, zalije vodou a pije. Listy yerby pochází ze stromu, který se jmenuje cesmína paraguayská a který se pěstuje na severovýchodě Argentiny (hlavně v provincii Misiones), na jihu Brazílie a v Paraguayi. Listy se sklízejí v červenci a v srpnu (tedy v zimě – nezapomeňte, že na jižní polokouli jsou roční období obráceně :-)) a následně se drtí na yerbu.

Yerba je v Argentině docela levná, seženete ji běžně v supermarketu a naposledy jsem za 1 kg (který vám vydrží opravdu dlouho) zaplatila 30 pesos, tedy asi 50 Kč. V České republice vás vyjde minimálně třikrát dráž, možná i víc. Přesto jsem odhodlaná, že si budu yerbu kupovat i po návratu domů. :-)

V obchodě můžete narazit na různé druhy yerby – buď na čistou, samotnou yerbu bez dalších příchutí, nebo například na yerbu obsahující různé bylinky. Doporučuji vyzkoušet klidně obojí – chutná mi jak samotná, čistá yerba, tak i yerba s bylinkami.


Když už jste vybaveni vším potřebným náčiním, můžete se pustit do přípravy.

1.  Nádobku naplňte asi do tří čtvrtin yerbou.
2.  Rukou zaklopte otvor a nádobku protřeste – na dlani vám zůstane jemný prach, který by se vám při pití dostával do bombilly.
3. Nahrňte yerbu do jedné poloviny nádobky a do druhé nalijte trochu studené vody (to se dělá proto, aby se yerba při kontaktu s pouze horkou vodou nespálila).
4. Do strany, kde je méně yerby (druhá strana než ta, kam jste yerbu nahrnuli) zasuňte bombillu. S tou při pití už dále nemanipulujte a nechte ji na místě, kde je.
5. Yerbu zalijte téměř vařící vodou (jeden Argentinec mi vysvětloval, že ideální bod vypnutí sporáku je těsně předtím, než se voda začne vařit).
6. Nasávejte (nehýbejte přitom s bombillou) a postupně dolívejte teplou vodu. :-)



Vodu si můžete nalít do termosky, které se často prodávají spolu s nádobkou maté a bombillou. Já to ale třeba řeším tak, že si vždycky na dobu pití maté „přivlastním“ konvičku, ve které tu na plotně ohřívám vodu, a dolévám si vodu přímo z této konvičky.

Doporučuji nepít maté pozdě odpoledne a večer – má dokonce silnější účinky než kafe a nebudete poté moct usnout. :-) Maté neobsahuje kofein, ale matein, který je údajně jemnější stimulant než kofein, hodně lidí ale říká, že na ně má větší vliv než kafe. (Já kafe nepiju). Maté údajně také tlumí chuť k jídlu a tím pomáhá hubnout. Má močopudné účinky – takže si ho nedávejte, když víte, že nebudete mít delší dobu přístup na záchod. :-)

Maté se někdy pije také studené, hlavně v létě, když je velké horko – takovému nápoji se pak říká „tereré“. To jsem nevyzkoušela, ale několik lidí mi říkalo, že jim nechutná. Každopádně už tu teď nebude takové horko na to, abych si mohla dovolit ochlazovat se tereré….


Dobrou chuť – Buen provecho!!

Žádné komentáře:

Okomentovat