neděle 26. března 2017

Výlet do La Platy

V sobotu nám sice nevyšel výlet do Lujánu (i když jsme místo toho měli super program), to nám ale vůbec nevadilo – hned na neděli jsme měli naplánovaný další celodenní výlet, tentokrát do města La Plata, které leží asi 50 km jihovýchodně od Buenos Aires. Je to zároveň hlavní město provincie Buenos Aires – s tímto účelem bylo také na konci 19. století založeno a je to první kompletně naplánované město v Argentině.

Jedním z důvodů, proč se lidé vypravují do La Platy, je určitě zdejší katedrála. Je to druhá největší neogotická katedrála v celé Latinské Americe a i když jí můj průvodce trochu haní, mně se líbila. :-) Katedrála je relativně nová, sice se začala stavět už na konci 19. století, její věže byly ale kompletně dokončeny až v roce 1999.









Kromě toho, že si katedrálu můžete zdarma zevnitř prohlédnout, můžete za 60 pesos jít také do její krypty, kde je umístěno muzeum, a s touto vstupenkou zároveň vyjet výtahem na vyhlídku v jedné z věží. Myslím, že to rozhodně stojí za to – naskytne se vám výhled na celé město, které je překvapivě velké a zelené. Z vyhlídky si také uvědomíte, jak je město přesně naplánované: je to vlastně jeden velký čtverec protkaný pravoúhlými ulicemi a také sítí pravidelných diagonál.





Dalším důvodem, proč navštívit La Platu, je dům nazvaný „Casa Curutchet“ – bydlel v něm doktor Pedro Curutchet a je to jediná stavba architekta Le Corbusiera v Latinské Americe. Tento dům je spolu s dalšími Corbusierovými stavbami dokonce zapsán na seznamu UNESCO (i když až od loňského roku). Sám Le Corbusier ale na tomto místě nikdy nebyl a hotovou stavbu tak neviděl.



Za vstup do domu jsme museli zaplatit 65 pesos. Nedostali jsme slevu pro studenty PROTO, že studujeme soukromou univerzitu. Velká diskriminace! :-)

Dům vypadá zvenku docela obyčejně a hlavně mnohem menší, než jaký je ve skutečnosti uvnitř. Uvnitř vás překvapí čtyři patra místností, které například obsahují čtyři koupelny a ordinaci doktora Curutcheta. Největší zvláštností domu je ale strom, který roste přímo uprostřed – už v době stavby (v roce 1949) tu tento strom byl a protože ho architekt nechtěl kácet, navrhl dům okolo stromu. Musím říct, že to bylo asi poprvé v životě, co jsem něco takového viděla. :-)






Terasa, ze které je výhled na náměstí před domem.






.... strom, kolem kterého byl dům postaven.





Třetím a posledním místem, které jsme v La Platě navštívili, byla zoologická zahrada (která původně ani nebyla v plánu). Do zoo se v La Platě platí vstupné pouze 25 pesos (nějakých 40 korun), což je na místní poměry opravdu málo, zvlášť když si uvědomíte, že vstupné do zoo v Buenos Aires (ve které jsem ještě nebyla, ale je daleko menší a je tam i méně zvířat) činí 245 (!) pesos, tedy asi 400 Kč (neskutečné!).

Hlavním problémem zoo v La Platě je podle mě to, že není pro zvířata vůbec uzpůsobená. Výběhy jsou malé a zastaralé a některá zvířata podle mě docela trpí (neříkám, že všechny). Stejný názor sdílí dokonce i můj průvodce. :-D Zoo není bůhvíjak vybavená ani pro návštěvníky, ale zase tu můžete vidět nečekaně pestrou směsici zvířat – například slona, hrocha, lvy, bílého tygra (který byl bohužel zrovna zalezlý), pumu a spoustu opic a ptáků.



Takhle krásně se mi podařilo zachytit lemurky :-) A hned jsem si u toho vzpomněla na bratrance Kubu a Vojtu, kteří dodnes mají plyšové lemurky, které si oblíbili, když byli malí.



Válející se prasata :))




________________


Příští tři dny neplánuji vůbec žádné výlety a návštěvy zajímavých míst. Ve čtvrtek přiletí Barča a mezitím si musím vyprat spoustu oblečení, přečíst články do školy a zkontrolovat Frantovi bakalářku. S Barčou už ale máme naplánovaný výlet do Uruguaye a na vodopády Iguazú – předpokládám, že z obou výletů budou krásné fotky a články. :-) Jen tedy nevím, kdy je budu psát – je klidně možné, že to bude, až Barča odjede, tedy až v druhé půlce dubna. Prosím tedy o strpení s dalšími články – i když si myslím, že spousta z vás má ve čtení docela skluz, protože až doteď jsem přidávala ostošest. Děkuji!

Žádné komentáře:

Okomentovat