pondělí 6. března 2017

Na návštěvě v divadle

Tento týden je posledním týdnem, kdy budu chodit na kurz španělštiny. Ve čtvrtek píšeme závěrečný test, v pátek je povinný orientation day (kde nám řeknou různé věci o kurzech, o docházce a podobně) a od příštího týdne mi začne naostro škola. Prozatím mám schválené tři předměty, které budu studovat, čtvrtý se mi bohužel překrývá s jiným, takže momentálně hledám náhradu, kterou mi bude muset schválit proděkan na VŠE.

V rámci kurzu španělštiny jsme již podnikli dvě kulturní vycházky – jednu s průvodkyní po centru města a druhou do Parque de la Memoria; o obou vycházkách už jsem tady dřív psala. Dneska dopoledne jsme měli ve škole kurz a odpoledne jsme se vydali na třetí, poslední vycházku – tentokrát na prohlídku Teatro Colón. Teatro Colón je určitě nejznámnější a také největší divadlo v Buenos Aires; říká se, že je dokonce jedním z nejlepších divadel na světě. Nehraje se v něm činohra, ale balet, opera a také se zde konají koncerty vážné hudby.

Super je, že se tohle divadlo nachází jen tři bloky od našeho bydlení (pořád nevím, jestli to nazývat kolej/domov/byt…?). Ze školy jsme tak stihli dojet domů, vyložit učení, naplnit žaludky a pak jsme pokračovali k divadlu. Prohlídka s průvodcem trvala přibližně hodinu a byla ve španělštině (i když je možné ji absolvovat také v angličtině). Vstupné pro studenty činí 45 pesos, ale my jsme nic neplatili, zřejmě to za nás zaplatila škola v rámci kurzu.

Nejdřív vám ukážu, jak divadlo vypadá zvenku:



V rámci prohlídky jsme navštívili foyer (vstupní halu se schodištěm) a přilehlé prostory, ve kterých diváci o přestávkách mohou popíjet a také se tam konají příležitostné výstavy.









Vrcholem prohlídky byla určitě prohlídka hlavního sálu, který pojme skoro 3000 osob a je tedy větší než například La Scala v Miláně nebo Opera Garnier v Paříži. Průvodce mluvil srozumitelně a zajímavě – ukázal nám například prezidentskou lóži, ze které je sice mizerný výhled, ale zato je situována tak, aby z ní byl prezident viděn všemi přítomnými. Opačnými místy jsou místa pro vdovy, na které z hlediště naopak není vidět vůbec – dříve se neslušelo, aby se vdovy brzy po smrti manžela bavily v divadle, nesměly tedy být vůbec viděny. Průvodce nám také ukázal, kde je při koncertech nebo baletu umístěn orchestr a dodal, že pondělí je ideálním dnem na návštěvu divadla, protože je to den, ve který se nikdy nehraje a prohlídka tedy může probíhat bez omezení (jindy třeba v sále vůbec není vidět, protože probíhá zkouška světel).





Hned po prohlídce jsme se šli podívat na nedalekou synagogu, která je největší v Buenos Aires. Vyfotili jsme si jí zvenku, zevnitř se asi dá také navštívit, ale jen v určité dny a hodiny. Tak třeba jindy. :)


Hodně mě zaujali holubi na elektrickém vedení hned vedle:



Nakonec chtěl ještě Jirka vidět schéma tanga na jedné z okolních ulic. Na chodníku je vytvořeno schéma, podle kterého se klidně můžete naučit základní kroky tanga – jsou tam zobrazeny kroky pro muže i ženu a jejich pořadí. Má to ale jednu chybu – ulice je docela rušná a kdybyste si tanec chtěli vyzkoušet, dost blokujete provoz na chodníku.



Na konec jeden poznatek – Argentina je zemí stávek. Stávkuje a protestuje se tu pořád a neustále, ulice jsou věčně zablokované a lidé nespokojení. Dnes, zítra a pozítří budou probíhat velké protesty učitelů – stávkují za vyšší platy a škola, která měla začínat tento týden, začne až později (jako prý každý rok). Myslím, že kdo to ocení určitě, jsou argentinské děti. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat